2 stycznia 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety 10 gr, 20 gr, 50 gr i 1 zł ze stali pokrytej miedzią i niklem. Wizerunek, bok, średnica oraz masa monet nie uległy zmianie.
Tyle mówi lakoniczna informacja na stronie NBP. Wcześniejsza wszakże, z 1 stycznia 1995 roku, mówi o tym, że materiał 1 złotówki to stop miedzioniklu (MN25). W praktyce dla NBP oznacza to obniżenie kosztów emisji, a dla automatów wrzutowych używanych np. na myjniach to, że nowe 1 złotówki mogą być odrzucane. Problem jest tak powszechny że, jak sygnalizuje jeden z klientów, nawet automaty NBP do zamiany bilonu na banknoty odrzucają takie monety! Klienci na myjni wszakże denerwują się, że urządzenie się zepsuło, a tymczasem potrzebne jest nowe skalibrowanie wrzutników. Do tej operacji jest przygotowany serwis Ekowash.
Nawiasem mówiąc warto mieć taki wrzutnik w zapasie – zdarza się niejednokrotnie, że zostaje po prostu zanieczyszczony czy wręcz uszkodzony i jego czyszczenie albo wymiana unieruchamia dane urządzenie na ten czas.

Wrzutnik monet
Wrzutnik monet – warto mieć go w zapasie.